Kočky vše o nich

O kočce je známo, že je to zvíře nanejvýš čistotné. Přesto, pokud chceme, aby byla zdravá a krásná, musíme jí s tím pomoci.Kočka a její péče o srst


Na všechny procedury je nutné kočku navykat od mládí. Vždy s ní zacházejte velmi ohleduplně a citlivě. Nesmí to pro ni být nepříjemné. Snažte se jí zavděčit. Vynahradit méně příjemné části procedury např. drbáním na místě, kde to má ráda. Čím je srst kočky delší, tím častěji a pravidelněji se jí musíte v tomto směru věnovat. Nicméně se dá říci, že se péče o kočku krátkosrstou a dlouhosrstou od sebe nijak zásadně neliší.

Srst kočky je třeba česat a kartáčovat ze tří důvodů. Jednak ji tím provzdušňujete a tím předcházíte např. plísním. Zároveň ji zbavujete uvolněných a odumřelých chloupků, kterých se kočka nedokázala zbavit sama. V neposlední řadě zlepšujete estetický dojem a vzhled kočičí srsti. Důležité je vyčesávat i ta méně přístupná místa, jako např. slabiny kočky. Vždy ve směru od hlavy k ocasu. Ocas je nejchoulostivější místo, tak u něj opatrně!

Nejvhodnější je speciální hřeben určený pro kočky. Kovový s dobře zaoblenými konci hrotů. Nemusí být příliš hustý. Doplňkem bývá kartáč, taktéž lepší je kovový.


Kočka a její čištění očí a uší
 

Zejména v prašnějším prostředí slzí kočičí oči více. Tím se vyplavují nečistoty a vznikají tzv. ospalky v koutcích oka. K jejich odstranění je nejlepší smotek vaty, tampón nebo vata namotaná na tyčince, zvlhčené např. bórovou vodou, aby se přilepená nečistota snáze uvolnila.
Na ušní boltce a zevní části zvukovodu je nejlepší tampón navlhčený ve vodě nebo dětském olejíčku. Čištění koček provádějte vždy velmi opatrně a ne do hloubky, aby jste nepoškodili zvukovod.

 

Chrup a drápky kočiček


Málokdo je schopen čistit kočce chrup. Pravidelná kontrola, zda se neusazuje zubní kámen nebo nejsou zanícené dásně, je ale nezbytností.
Při přirozeném pohybu v přírodě, se zvířecí drápky obrušují samy. V bytě či domě k tomu slouží různá drápadla a škrabadla. Často k naší nelibosti i nábytek. Nicméně je občas zapotřebí drápky přistřihnout. Ideální jsou k těmto účelům klasické štípačky na nehty. Postupujte vždy velmi opatrně, aby jste nestříhli do živé tkáně. Většinou je dobře rozpoznatelná jako růžově prosvítající část nehtu.

 

Koupání koček
 


Ke koupání přistupujeme jen vyjímečně, pokud je to nutné. Častým koupáním bychom srst až příliš zbavovali tuku a pokožku přirozených ochranných vrstev, které brání vlivům vnějšímu prostředí. Pakliže koupeme kočku 2-4x do roka, nemůžeme očekávat, že bude navyklá. Koupání kočky se musí učit především chovatel. Aby postupoval co nejšetrněji, nejpříjemněji a pral se s kočkou co nejméně. Úspěch koupání velkou měrou závisí na povaze kočky a její důvěře chovateli. Při koupání se snažte kočku uklidňovat např. mluvením na ni a chválením.
Do vany, nebo nádoby pro tento účel, použijte protiskluzovou podložku. Pokud budou kočce při koupání prokluzovat nohy, navýší se tímto zbytečně její stres a strach. Teplota vody by měla korespondovat s teplotou těla kočky. Tedy asi 37-39 stupňů Celsia. Ideální je šampón určený přímo pro kočky. Z běžně dostupných vybírejte nejjemnější dětské. Určitě ne psí.
Opět není rozdíl v péči mezi krátkosrstou a dlouhosrstou kočkou. Některé krátkosrsté kočky mají velmi nesmáčenlivou srst. Pro úspěšné vykoupání je nezbytné, aby jste provlhčili kočičí srst až na kořínky. Teprve potom použijeme šampón. Případně našampónujte dvakrát. Pečlivě ji opláchněte. Dejte pozor na oblast očí a vnitřní strany ušních boltců, kam by se voda neměla dostat.
Kočku řádně vysušte. Ačkoli po chvíli srst působí suše, je ještě dlouho vlhká. A pokud je vlhká, hrozí kočce nastydnutí. Takže ji nevypouštějte ven, nenechte ji běhat po studené podlaze a neotvírejte na ni okno. Místnost by měla být dostatečně teplá.
Pokud bojujete proti blechám, je třeba koupání opakovat po 10-14 dnech. Ve stejném intervalu i generální úklid ploch a pokojů, kde se kočka pohybuje. Šampón s obsahem insekticidních látek volte s nižší koncentrací určený pro kočky. Insekticidy ve spreji nikdy nepoužívejte přímo na kočku.
Občas je třeba vyčistit tzv. perinální žlázy a v případě napadení kočičí srsti plísní i ostříhat. Obě procedury však raději ponechte odborníkům


adrenalin park rokytnice airsoft milovice luxusní zahradní oblečení originální dárky paintball paintball milovice milovice paintball paintball shop paintball club milovice paintball rokytnice parfémy levně parfémy levně od fm reality neratovice reality učetnictví od A do Z fm group parfémy fm group tn.cz zajímavá videa na tn.cz reality střední čechy Mirland nábytek e-shop Mirland