Kočka není pes ...

31.07.2008 15:38

Kočky a psi ...

 

Kočka není pes...

O kočku, stejně jako o jiné zvíře, se musíte starat každý den. Musíte jim pročesávat nebo kartáčovat srst, kočky potřebují každý den dobrou a pestrou potravu a pravidelně budete muset čistit kočičí toaletu.

Nad některými kočkami, především koťaty, budete muset někdy přimhouřit oči, to když si na vaší pohovce či koberci budou brousit drápky, protahovat tělo, nebo vyzvrací chlupy. To všechno patří k držení kočky coby domácího zvířete. Je omyl domnívat se, že všechny kočky jsou jen "své", jak se o nich traduje, nebo že jsou to jen mazliví, lenošící tvorečkové bez velkých požadavků a potřeb.

Které plemeno?

Dnes existuje tolik plemen koček, že si každý může vybrat podle svého vkusu. Jednotlivá plemena se liší nejen vzhledem, ale také povahou, temperamentem a náročností na péči, zejména péčí o srst. Vedle toho jsou i uvnitř plemen ještě výrazné rozdíly v charakteru. Kočky určitých plemen jsou velmi aktivní a hravé, zatímco ruch nijak nemilují. Zástupcům některých plemen se bude líbit, když si budou moci nerušeně jít svou vlastní cestou, zatímco jiné kočky budou vyžadovat spoustu pozornosti.

I přes to, že jednotlivé rozdíly v charakterech plemen koček jsou méně nápadné, než u plemen psů, i zde je potřeba tyto rozdíly znát, abyste se mohli dobře rozhodnout. Snadno by se mohlo stát, že podceníte množství pozornosti, kterou zvíře bude vyžadovat, nebo třeba bude příliš hravé a divoké, zatím co vy jste měli představu klidného pecivála.

Dokud je zvíře ještě mladé, považuje většina lidí všechno za zábavné, ale jakmile zjistí, že péče o srst jejich dlouhosrsté perské kočky zabere spoustu každodenního času, nebo že jejich elegantní siamská kočka se velmi hlasitě dožaduje pozornosti, může se vzájemná radost změnit v nutnost, a to by byla škoda.

Kotě nebo starší kočku?

Většina lidí si místo dospělé kočky vybere koťátko. Často proto, že se jim líbí pozorovat svého nového člena rodiny jak roste, ale někdy i proto, že si myslí, že starší kočka si už nemůže zvyknout na nové prostředí či rodinu. Někteří lidé si myslí, že koťátko přece jen mohou zformovat podle vlastního přání, ovšem charakter kotěte je zčásti určen dědičně a jen zčásti je závislý na okolí, v němž kotě vyrůstá. Z praxe již vyplynulo, že starší kočka se může nové rodině přizpůsobit stejně jako kotě a pouto je ve většině případů stejné.

Jediné, co můžete udělat, je zasvětit zvíře do domácích pravidel, která u vás platí, čímž trochu charakter kotěte "předěláte" k obrazu svému. Mladá kočka nebude pochopitelně sama od sebe vědět, co je a co není povoleno.

Kočku nebo kocoura?

Často si klademe otázku, zda si pořídit kočku nebo kocoura. Charakterové rozdíly mezi kocoury a kočkami nejsou tak velké, jak se někdy myslí, ale v hrubých rysech mají kocouři (vykastrovaní) o něco klidnější temperament než kočky, i když to není pravidlem. Výhodou kocourů bývá velmi milá povaha a jejich přítulnost k člověku. Kocour, který není na rozdíl od kočky-samice "zaneprázdněn" mateřskými povinnostmi, bývá skutečně na lidskou společnost více fixován. U většiny plemen je často daleko zřetelnější rozdíl v zevnějšku. Za normálních okolností jsou kocouři daleko větší a mohutnější, než kočky.

Pokud nemáte v plánu věnovat se plemenitbě, je volba mezi kocourem nebo kočkou čistě na vašem vkusu. Nic však nezkazíte, pořídíte-li si kočku, jelikož chovné kocoury kvůli jejich značkování téměř není možné chovat doma a dříve nebo později byste stejně přistoupili ke kastraci.
 

 

Když je doma jiné zvíře

Když si pořídíte kočku a doma máte jiné zvíře, třeba psa, většinou se během krátké doby přizpůsobí vzájemně oba. Pokud je pes v domě zvyklý na kočky a vychází s nimi, bude většinou akceptovat i nově příchozí. Jsou i psi, kteří venku kočky honí, ale "té své" domácí, na kterou jsou zvyklí, nezkřiví nikdy ani vlásek. Pokud už máte doma jednu nebo více koček, může se stát, že budou chtít zůstat ve starých kolejích a nebudou nováčka akceptovat. Většinou se nesoulad upraví během několika týdnů, maximálně měsíců. Najdou se samozřejmě i kočky, které nováčka nikdy akceptovat nebudou. Stejně jako lidé i kočky si mohou být sympatické, nebo se naopak budou nesnášet. Na jakou misku vah se to převáží, se nedá nikdy předem odhadnout.

Kočky a děti

Mnoho nových členů přichází do rodiny, protože to chtějí děti. Zde nelze samozřejmě nic namítat. Pro sociální vývoj dětí je velmi dobré, když vyrůstají se zvířaty. Nelze však předpokládat nikdy, že by malé děti převzaly péči o kočku pouze na sebe. Proto si nikdy nepořizujte kočku jen kvůli dětem, i vy z ní musíte mít radost. Děti nemají velký pocit odpovědnosti, takže starost o kočku spočine nakonec stejně na vás. Zároveň naučte své děti, že kočka je živá bytost, kterou musí respektovat a podle toho se k ní i chovat.

Osamělé kočky

Někteří lidé si kočku jako domácí zvíře pořizují proto, že není tak časově náročná jako třeba pes. Kočky mohou zůstávat snadněji samy doma než psi, nemusíte je venčit a klidně vydrží přes noc sama doma, aniž by jste s tím měli vy nebo kočka velké problémy. Obecně je to tak. Ovšem mnoho koček prožívá své dny o samotě a tím velmi trpí. Pokud kočce nemůžete nabídnout sociální kontakt v dostatečné míře, je to špatné. Východiskem může být, pořídíte-li si kočky dvě, aby si mohly během vaší nepřítomnosti dělat společnost.

S použitím materiálů z knihy: Encyklopedie koček, E.V. Verhallenová

 


adrenalin park rokytnice airsoft milovice luxusní zahradní oblečení originální dárky paintball paintball milovice milovice paintball paintball shop paintball club milovice paintball rokytnice parfémy levně parfémy levně od fm reality neratovice reality učetnictví od A do Z fm group parfémy fm group tn.cz zajímavá videa na tn.cz reality střední čechy Mirland nábytek e-shop Mirland